návody pro pečování

Nebojme se zbytečně je série videí a návodů, vytvořená pečovatelskou/odlečovací službou Cesty domů, která ukazuje jak můžete doma pečovat o stárnoucího, těžce nemocného či umírajícího člověka. Celou sérii najdete na jejich stránce, ale pokud vás zajímá jen konkrétní téma, uvádíme je níže zde. U každého tématu najdete odkaz na instruktážní video a stručný leták k přečtení či stažení.

Příprava prostředí (příprava bytu na péči o člověka upoutaného na lůžko, průběžná proměna bytu při dlouhodobé péči a postupném ubývání sil)
videoleták

Vhodné ležení (polohovací postele, ale i příslušenství ke klasické posteli či gauči. Zapůjčení polohovací postele není podmínkou péče doma, ale může být důležité nejen pro pohodlí nemocného, ale i pro usnadnění péče o něj)
videoleták

Přesuny a polohování (techniky přesunu nemocného na lůžku, z lůžka na vozík či WC židli, a to se speciálními pomůckami i bez nich, základní pravidla pro polohování nemocného na lůžku)
videoleták

Pohyb po bytě i venku + kyslík (možnosti pohybu, základní pomůcky pro pohyb: chodítka, mechanické vozíky a schodolez, přenosný a stacionární koncentrátor kyslíku)
videoleták

Hygiena (provádění hygieny mimo lůžko i na něm, jaké jsou pomůcky a jak je používat, péče o tělo nemocného, včetně toho, jak předcházet opruzení a proleženinám)
videoleták

Vyprazdňování (různé nástavce na toaletní mísu, různé typy WC židlí, jak zacházet s podložní mísou, močovou lahví, i jak používat a vyměňovat inkontinenční pomůcky)
videoleták

Stravování (specifika přijímání potravy a tekutin v závěru života, jak čistit ústa a zvlhčovat rty nemocného)
videoleták